سه اصل روش خواندن زیست شناسی را بشناسید

دسته‌بندی:
بدون دیدگاه

سه اصل روش خواندن زیست شناسی را بشناسید.

با ما باشید تا سه اصل مهم روش خواندن درس زیست شناسی را به شما آموزش دهیم.

در حالت کلی این سه اصل این ها هستند:

الف)عمیق خواندن

ب)مفهومی خواندن

ج)ترکیبی خواندن

اصل اول عمیق خواندن :

اکثرا حتی آنهایی که می گویند من بهترین مشاور هستم تفاوت میان عمیق خواندن و مفهومی خواندن را نمیدانند اجازه دهید با استفاده از یک مثال از کتاب درسی این موضوع را برای شما آشکار کنیم.

برای مثال در فصل پنجم زیست شناسی سال دوم در باره ی حشرات میخوانیم که «سیستم تنفسی حشرات از تعدادی لوله های درونی به نام نای تشکیل شده است. شاخه های نای در سراسر بدن منشعب هستند. تبادل گازهای تنفسی از این انشعابات با سلولهای بدن به طور مستقیم و بدون نیاز به همکاری دستگاه گردش مواد صورت میگیرد». پس بیایید با هم این بخش را که در کتاب درسی وجود دارد از لحاظ عمیق خوانی بررسی کنیم یک دانش آموز تجربی زمانی که با چنین متن های پر ملاطی در کتاب درسی اش مواجه می شود باید خیلی عمین آن را بخواند.

حالا معنی این حرفی که گفتم یعنی چه؟ در متن کتاب درسی اشاره شده است که”تعداد لوله  درونی” یعنی باید دانش آموز با تفکر طرح کننده سوال به متن کتاب درسی نگاه کند.حال ممکن است طراح سوال بیاید و به جای کلمه ی ‌”درونی” کلمه “بیرونی” را بگذارد مشخص است کسی که کتاب درسی اش را با دقت نخوانده در چنین تله هایی خواهد افتاد.

مثال دیگر: گفته شده است ” لوله ها”…. ببینید شما باید در اینجا حتی به آن “ها” توجه داشته باشید ممکن است طراح بیاید و به جای واژه “لوله ها” عبارت ” یک لوله درونی‌” قرار دهد.

شاید برای شما مسخره کننده باشد و البته خسته کننده ولی اگر میخواهید نتیجه بگیرید باید این دید را نسبت به درس زیست شناسی تبدیل به یک روند کنید.

اگر میخواهید برای شما راحت تر باشد میتوانید با استفاده از خودکار های رنگی یا ماژیک های هایلایت آنها را مشخص کنید.مثلا برای قید ها رنگ قرمز برای اشکال و زیر نویس های آنها رنگ سبز و برای متن کتاب های درسی و توجه به اینطور واژه ها رنگ صورتی را انتخاب کرده و هایلایت کنید.

حال شما با انجام دادن این مرحله ها اصل اول خواندن  را رعایت کرده اید.

اصل دوم مفهومی خواندن:

خب حالا منظور از مفهومی خواندن زیست چیست؟

شاید طراح سوال بیاید و همچین تستی برای دانش آموزان طرح کند که یکی از گزینه های آن سوال این باشد:در ملخ هموگلوبین گاز اکسیژن را به ماهیچه های عقبی میرساند.کسی که به صورت عمیق درس خوانده باشد میداند که در این گزینه غلطی وجود دارد.چون گفته است هموگلوبین اکسیژن را حمل میکند.

در حالی که سیستم گردش مواد دخالتی در تنفس جانور ندارد پس در نتیجه شما با انجام دادن این مرحله, اصل دوم را نیز رعایت کرده اید.

اصل سوم تركيبي خواندن زيست:

شما که کلمه ی “حشرات” را شنیده و دیده اید باید تمامی نکات ترکیبی آن را هم کار کنید مثلا:داشتن گردش خون باز +فراوان ترین و موفق ترین جانوران در طول تاریخ زمین+دفع اوریک اسید و….. با رعایت این سه اصل و البته با مرور های پشت سر هم میتوانید نتیجه ی بسیار خوبی را کسب کنید.

سه اصل روش خواندن زیست شناسی را بشناسید

 

  • نویسنده
    mersadkazemi
  • تعداد بازدید
    6 views
0دیدگاه فرستاده شده است.
شما هم دیدگاه خود را بنویسید
نوشته‌های ویژه